11 listopada 2020
JAKA JESTEŚ POLSKO?

– Żyjemy w wyjątkowym roku z wielu względów. Wspominamy rocznicę cudu nad Wisłą, gromadzimy się w roku wyborów prezydenckich, przesileń politycznych, a ostatnio w roku strajku kobiet, domagającego się aborcji na życzenie, bluźniącego  wierze, Kościołowi i Ojczyźnie, profanującego wszystko, łącznie z Eucharystią, pomnikami naszych narodowych bohaterów, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, profanującego pomniki świętego Jana Pawła II, czy ostatnio krzyż na Giewoncie, do którego obrony wzywał w sposób dramatyczny święty Jana Paweł II.

To słowa z kazania ks. Józefa Bieńka, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wygłoszone podczas koncelebrowanej Mszy św. w dniu Narodowego Święta Niepodległości, którego 102. rocznicę obchodzimy w bieżącym roku. Wraz z księdzem Proboszczem liturgię sprawowali księża wikarzy naszej parafii: ks. Jacek Bram i ks. Sebastian Mucha.

W swoim kazaniu ks. Proboszcz w kontekście wspomnianych wydarzeń pytał: Jaka właściwie jest Polska? Pytanie bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście tego, co się dzieje wokół nas, „gdzie kpi się z patriotyzmu, gdzie gardzi się chrześcijańską kulturą, gdzie szkoły wyższe, uniwersytety dyskredytują naszą chrześcijańską kulturę, rzeczywistość Kościoła złączoną z narodem, gdzie dyskredytuję się świat wartości kosztem antywartości i poprawności politycznej, gdzie niektórzy nauczyciele manipulują młodzieżą, nastawiając ją przeciw własnej Ojczyźnie i chrześcijańskiej kulturze, bohaterom narodowym i Kościołowi, organizują tę młodzież w strajk kobiet”.

A jakby było mało, na co zwrócił uwagę ks. Proboszcz, jedności Polski nie służy postawa  parlamentarzystów z opozycji, którzy w Brukseli „atakują własną Ojczyznę na oczach świata, co jest swoistym ewenementem, żeby w ten sposób odnosić do własnego narodu, własnej Ojczyzny i własnej kultury”.

Stąd pytanie: „Jaka będziesz Polsko? Jaka będziesz Polsko w kontekście młodego pokolenia, o którym św. Jan Paweł II mówił, że jest przyszłością narodu, Ojczyzny i Kościoła. Jaka będziesz Polsko jutro i czy ta Polska jeszcze będzie”.

Na koniec kazania ks. Proboszcz nawiązał do słów hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”, którego słowa jeszcze bardziej nabierają znaczenia i mają ostry wydźwięk.

A jak się odnaleźć w tej sytuacji? Wbrew temu, co proponuje świat, żyć w wierności z Bogiem, Kościołem i Ewangelią, a do tego „mądrze, roztropnie i sprawiedliwe, bo od nas wiele zależy, tu i teraz, póki my żyjemy…”.

Na koniec Mszy św. w intencji Ojczyzny została odmówiona modlitwa ks. Piotra Skargi, a po niej przejmująco zabrzmiała pieśń „Boże coś Polskę”.

A wszystko to miało miejsce w dobie pandemii koronawirusa, która nie pozwoliła na pełne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości, do którego obchodów jesteśmy przyzwyczajeni w inny sposób.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone