19 czerwca 2022
BĄDŹ KAPŁANEM NIEZWYKŁYM

 – Można powiedzieć, że nareszcie! Teraz już mogę sprawować moją pierwszą Mszę świętą w mojej parafii po siedmiu latach formacji – powiedział na początku Mszy świętej o. Maciej Organ ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze (woj. wielkopolskie), nasz parafianin, który w dniu dzisiejszym odprawił Mszę świętą prymicyjną wraz z księżmi, w tym ks. prałatem Józefem Bieńkiem, proboszczem naszej Parafii, i ojcami ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz asyście diakonów i alumnów.

Ale za nim rozpoczęła się Msza święta, o. Maciej Organ został przywitany przez ks. prałata Józefa Bieńka i wprowadzony w asyście służby liturgicznej do świątyni. O godz. 11 rozpoczęła się Msza święta, podczas której kazanie wygłosił o. Łukasz Krauze ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Przyznał, że nie wie, czy dobrze, ale o. Macieja kojarzy z postacią Jana Sebastiana Bacha (o. Maciej jest także po szkole muzycznej), który był wybitnym kompozytorem w dziejach muzyki, ale lubił przy tym dobrze i odpowiednio zjeść. A ze spożywaniem posiłku wiążą się inne ważne aspekty, jak choćby dobre maniery, odpowiednie towarzystwo, brak pośpiechu. I bynajmniej nie rozchodziło się o jedzenie. Ale o pewne obrazy, metaforę, a mianowicie o pokarm wieczny, który daje życie, a którym jest Jezus Chrystus. W aspekcie braku pośpiechu kaznodzieja życzył o. Maciejowi, aby zawsze miał czas, zwłaszcza dla tych najbardziej potrzebujących, i dzielił się z innymi Chrystusem, będąc w jedności ze swoimi braćmi ze Zgromadzenia i Kościołem powszechnym.

Po Komunii świętej do o. Macieja zwrócił się Czesław Urban, przedstawiciel Parafii, życząc, aby mimo ludzkiej niedoskonałości stał się kapłanem niezwykłym. Z kolei ks. Proboszcz zwracając się do o. Macieja, nawiązał do wydarzenia konsekracji kościoła i ołtarza, które miało miejsce 22 maja br. – Dzisiaj przy tym ołtarzu świeżo namaszczonym sprawowałeś tajemnicę Eucharystii. Niech te wielkie wydarzenia zapadną w Twoim umyśle i zapadną w Twoim sercu. Niech będą źródłem, inspiracją do ciągłego odnawiania Twojej tożsamości kapłańskiej, zakonnej i misyjnej w postawie pokory i służby Panu Bogu i ludziom.

Wzruszony o. Maciej dziękował Panu Bogu za dar kapłaństwa, a potem swoim rodzicom za dar życia, wychowanie, prowadzenie do kościoła (zażartował, kiedy był dzieckiem to mówił, że jak zostanie proboszczem, to Mama będzie jego gospodynią), wsparcie, poświęcenie i za dojazdy do Szkoły Muzycznej w Sanoku i Przemyślu. Podziękował także wszystkim, którzy stanęli na jego drodze i go wspierali.

O. Maciej udzielił błogosławieństwa kapłanom, diakonom, alumnom, siostrom zakonnym, rodzinie i wiernym, wkładając swoje ręce na ich głowy. Każdy otrzymał obrazek prymicyjny.

Śpiew wykonała schola, kierowana przez ks. Łukasza Majchrowskiego.

O. Maciej Organ został skierowany do parafii w Katowicach.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone