22 maja 2022
BOGU NA WYŁĄCZNĄ WŁASNOŚĆ

Do uroczystości konsekracji naszej świątyni i ołtarza wspólnota parafialna przygotowywała się poprzez uczestnictwo w Misjach świętych, podczas których uświadamialiśmy sobie prawdę o istocie Kościoła i jego zbawczym posłannictwie wypływającym z sakramentów, w tym szczególnie z Eucharystii.

W dzisiejszym uroczystym obrzędzie konsekracji „oddaliśmy Bogu na wyłączną własność ten budynek, aby był miejscem Jego szczególnego przebywania z nami; gdzie będzie do nas mówił i udzielał łaski, przyjmując nasz hołd i wysłuchując błagań”.

Obrzędu konsekracji kościoła i ołtarza wraz z poświęceniem chrzcielnicy i ambonki w naszej świątyni podczas sprawowanej Mszy świętej dokonał ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski, w obecności ks. bp Mariana Buczka ze Lwowa, kapłanów (w tym duszpasterzujących w naszej parafii na przestrzeni lat i z niej się wywodzących) oraz zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych i wiernych.

Po zakończeniu Eucharystii ks. bp Marian Buczek poświęcił popiersie ks. bp Józefa Sebastiana Pelczara, metropolity przemyskiego w latach 1900-1924, który 3.05.1912 r. konsekrował kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych. Popiersie zostało ufundowane ze składek społecznych, staraniem Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy i jego prezesa Adama Pęzioła.

„Zjednoczmy nasze serca w modlitwie, prosząc, aby wszyscy, którzy wznosili ten kościół oraz ci, którzy będą się w nim gromadzić, doświadczali bliskości Boga i poznawali Jego miłość. Niech Pan sprawi, byśmy dzięki temu doszli kiedyś do domu „nie ręką ludzką zbudowanego” – niebieskiego Jeruzalem, gdzie będziemy oglądać Boga twarzą w twarz” (z komentarza obrzędów konsekracji kościoła).

Renowacja i rozbudowa świątyni NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych trwała 12 lat. Prace rozpoczęły się w 2007 r., a ich wykonawcą przez 5 lat był Zakład Budownictwa „WIPRON”, którego właścicielem był Marian Nosal (zmarł 27.05.2012 r.). Prace finalizujące wykonał Krzysztof Juszczyk, a kierownikiem budowy został Łukasz Hawrylik. Główny ciężar realizacji projektu rozbudowy i renowacji świątyni wraz z odpowiedzialnością przypadł ks. prałatowi Józefowi Bieńkowi, proboszczowi parafii NMP Królowej Polski, który z pomocą parafian i innych osób dobrej woli, doprowadził do szczęśliwej finalizacji wiekopomnego dzieła.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone