3 maja 2021
GALILEJCZYK ZAWSZE ZWYCIĘŻA

W naszej Parafii obchodziliśmy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, patronki naszej Ojczyzny i naszej Parafii, oraz 230. rocznicę obchodów ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Wierni uczestniczyli we Mszy świętej, która była koncelebrowana przez ks. Jana Caga, byłego proboszcza parafii św. Józefa Robotnika (przewodniczył Eucharystii i wygłosił kazanie), ks. Romana Szczupaka, dziekana dekanatu ustrzyckiego, proboszcza parafii św. Józefa Robotnika oraz ks. Józefa Bieńka, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych.

O godzinie 11 wejściem procesyjnym i śpiewem scholi liturgicznej rozpoczęła się Eucharystia. Podczas kazania ks. Jan Cag pokreślił wielkość małżeństwa i rodziny oraz wielkość i doniosłość Kościoła. Zarówno małżeństwo i rodzina oraz Kościół są z ustanowienia Bożego. – I są możliwości do odnawiania więzi z Panem Bogiem poprzez Kościół, a ściślej poprzez sakramenty. Kościół jest z ustanowienia Bożego i nie ma innej drogi do zbawienia. Bo tak ustanowił Bóg. To jest ta cudowna obecność Pana Boga wśród nas, hic et nunc, tu i teraz.

Zdaniem Kaznodziei najważniejsze są: wierność do końca i odniesienie do Pana Boga. – I możemy się przekonać, że cała historia Starego i Nowego Testamentu, to wspaniała pieśń miłości i miłosierdzia Bożego skierowanego do świata i do ludzkości. To Pan Bóg domaga się od człowieka wierności. I o tym mówią nam różne wydarzenia zbawcze – zaakcentował ks. Jan Cag.

I w kontekście sceny znanej z ostatnich doniesień medialnych, kiedy starsza kobieta pocałowała stopy młodej aktywistki LGBT, a następnie wyciągnęła rękę i uczyniła znak krzyża. – To jest znak zwycięstwa. Tak, jak kiedyś cesarz Rzymu miał powiedzieć: „Galilejczyku, zwyciężyłeś”. Galilejczyk zawsze zwycięża, bo jest Synem Bożym, Zbawicielem świata – podkreślił ks. Jan Cag.

Na zakończenie odbyła się procesja eucharystyczna, podczas której śpiewano Litanię loretańską. I jeszcze zabrzmiał hymn „Te Deum laudamus”, trochę ciszej niż przez ostatnie lata to bywało, bo pandemia zatrzymała wiernych w domach.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone