1 września 2021
GENERAŁ UPAMIĘTNIONY

20 listopada 2020 roku przed kościołem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych stanął pomnik generała Stanisława Maczka, a w dniu dzisiejszym, 1 września br., został on poświęcony przez ks. abpa Adama Szala, metropolitę przemyskiego. Jednocześnie sprawowana Eucharystia była inauguracją roku szkolnego na płaszczyźnie powiatu bieszczadzkiego.

O godzinie 11:00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala wraz z kazaniem wygłoszonym przez hierarchę, nawiązującym w swojej treści m.in. do wartości najważniejszych, którymi są: Bóg – Honor – Ojczyzna. To one  kształtowały postawy żołnierzy walczących o wyzwolenie Polski podczas drugiej wojny światowej.

Po zakończeniu Mszy św., na placu przed kościołem, Adam Pęzioł, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, opowiedział w sposób barwny o wielkiej postaci w dziejach Wojska Polskiego, którym był niewątpliwie gen. Stanisław Maczek „Baca” (1892-1994), dowódca kompanii krośnieńskiej (wtedy w randze porucznika), który w nocy z 20 na 21 listopada 1918 r. wraz ze swoimi żołnierzami walczył zwycięsko ze striłciami siczowymi na stacji w Ustrzykach Dolnych, a podczas drugiej wojny światowej dowódca 1 Dywizji Pancernej i uczestnik m.in. zwycięskiej bitwy pod Falaise w 1944 r.

Pomnik gen. Stanisława Maczka został odsłonięty przez por. w stanie spoczynku Tadeusza Lutaka, ps. „Pancerz” (pomimo 104 lat trzymał się dziarsko i zaśpiewał „To ukochany żołnierz twój trzyma straż”). Obrzędu poświęcenia dokonał ks. abp Adam Szal.

Pomnik został wykonany w pracowni rzeźbiarskiej Andrzeja Samborowskiego-Zajdla w Głowience i był sfinansowany m.in. dzięki ofiarności osób.

W asyście Kompanii Reprezentacyjnej 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy odbył się apel poległych, a następnie żołnierze oddali salwę honorową.

Na koniec pieśni patriotyczne zaśpiewał Sanocki Zespół Wokalny Soul.

Więcej informacji pod adresem: https://przemyska.pl/2021/09/01/ustrzyki-dolne-rozpoczecie-roku-szkolnego-i-poswiecenie-pomnika-gen-maczka/

 

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone