10 listopada 2016
Ojczyznę wolną pobłogosław Panie

  Dnia 10.11.2016 o godzinie 9:30 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. W uroczystej Eucharystii uczestniczyła licznie zebrana młodzież wraz nauczycielami Liceum Ogólnokształcącego w Ustrzykach Dolnych. Dla uczniów liceum, dzień 11 listopada jest podwójnym świętem, ponieważ ich patronem jest Józef Piłsudski, który całe swoje życie poświęcił walce o niepodległość Polski.

  Mszy Świętej przewodniczył ks. Rafał Mikos. Podczas homilii zwracał się szczególnie do młodych, aby byli wierni wartościom, które reprezentuje sztandar szkoły. Przypomniał o trzech funkcjach sztandaru. Sztandar jest wyróżnieniem, odznaczenie wszystkich, którzy pod tym znakiem będą się gromadzić, do niego przyznawać, chronić go i bronić, być z niego dumnym i czuć się zobowiązanym do jeszcze lepszej pracy. Sztandar ma jednoczyć wszystkich uczniów i nauczycieli. Sztandar jest drogowskazem na przyszłość, ma wytyczać właściwą drogę.

  Ksiądz Katecheta zachęcał młodych, jak istotną rolą w tych czasach, a bardzo zaniedbaną, jest życie według najważniejszych wartości, które podczas wojny były priorytetami, motywacją oraz ideami dla których Polacy walczyli o wolny Naród. Dzisiaj zostały nam dane symbole, jak godło, sztandar i hymn. Mimo tego, że nie możemy wykazać się odwagą na polu bitwy, możemy być oddani wartościom znanymi pod słowami: „ Bóg, Honor, Ojczyzna”. Nie trzeba tu nic dodawać, każdy z nas zna i rozumie te pojęcia, lecz zapominamy o nich na co dzień. Musimy znów udźwignąć ciężar sztandaru, który jest symbolem tych idei, nieść go dumnie przez całe swoje życie i walczyć o przetrwanie tych wartości, które doprowadziły naszych rodaków do zwycięstwa, wykorzystując do tego talenty, które podarował nam Bóg.

„Ten tylko wart nazwy człowieka,

który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem.”

Józef Piłsudski

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone