21 listopada 2020
POMNIK GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA PRZY NASZYM KOŚCIELE

20 listopada 2020 roku przed kościołem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych stanął pomnik Generała Stanisława Maczka (1892-1994) autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Samborowskiego – Zajdla. W ten  sposób Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego upamiętniło 102. rocznicę odbicia z rąk ukraińskich Ustrzyk Dolnych przez idącą na odsiecz Lwowa w listopadzie 1918 roku.,  kompanię krośnieńską dowodzoną przez por. Stanisława Maczka.

Upamiętnienie stało się możliwe dzięki ofiarności ludzi, którzy chcieli w ten sposób spłacić dług wdzięczności jaki Rzeczpospolita ma wobec tego Polaka, żołnierza i patrioty.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone