1 listopada 2016
Tempus fugit, aeternitas manet

ws„Uroczystość Wszystkich Świętych to dzień, kiedy Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym na ziemi wskazuje drogę, która ich starszych braci zaprowadziła do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką.” (Mszał Rzymski s. 1001).

Dzień 1 listopada łączy ze sobą radość i zadumę. Radość z powodu wielkiej liczby świętych i błogosławionych, zarówno tych uroczyście ogłoszonych przez Kościół jak i tych których świętość znana jest tylko Bogu i ich bliskim, oraz zadumę nad tajemnicą śmierci.

W godzinach popołudniowych mieszkańcy Ustrzyk wraz z kapłanami posługującymi w ich parafiach zgromadzili się na cmentarzu aby uczestniczyć w Liturgii Słowa Bożego i żałobnej procesji do pięciu stacji. W czasie procesji pochylaliśmy się nad grobami zmarłych kapłanów, rodziców, dziadków, bliskich, znajomych i przyjaciół, aby wypraszać dla nich Miłosierdzie Boże.

Przez cały miesiąc listopad możemy świadczyć miłosierdzie względem zmarłych, poprzez modlitwę, także tą wypominkową, jak również ofiarowanie w ich intencji Mszy świętych i odpustów.

„W miesiącu listopadzie, można w każdym dniu zyskiwać odpusty, które można ofiarować jedynie za zmarłych nawiedzając pobożnie cmentarz, gdzie należy pomodlić się za zmarłych oraz odmówić jakąkolwiek modlitwę w intencjach Papieża. W dniach od 1 do 8 listopada, odpust jest zupełny, w pozostałych dniach zaś cząstkowy.
Warunkiem uzyskania odpustu za zmarłych jest wyzbycie się przywiązania do grzechów, nawet lekkich, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, z tym że, jedna spowiedź wystarczy dla zyskania odpustów w wielu dniach, przyjęcie Komunii sakramentalnej, pobożne nawiedzenie cmentarza oraz odmówienie tam „Ojcze nasz…”, „Wierzę w Boga…” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach Ojca Świętego” (Kalendarz liturgiczny, s. 162). 

W Roku Miłosierdzia świadczmy miłosierdzie względem zmarłych . (Tekst A. Piątkowska)

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone