1 maja 2015
Uroczystości Odpustowe i patriotyczne w naszej parafii

krolowaTrzeciego maja każdego roku w liturgii Kościoła obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Jest to również kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej. Nasza parafia jest pod wezwaniem Królowej Polski, więc mamy wyjątkową okazję do świętowania.

Tytuł Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego sięga drugiej połowy XVI wieku. Grzegorz z Sambora, nazywa Maryję Królową Polski i Polaków. Teologiczne uzasadnienie tytułu „Królowej” pojawi się w XVII wieku po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami i cudownej obronie Jasnej Góry, które przypisywano wstawiennictwu Maryi. Wyrazicielem tego przekonania Polaków stał się król Jan Kazimierz, który 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej obrał Maryję za Królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecił jej szczególnej obronie. W czasie podniesienia król zszedł z tronu, złożył berło i koronę, i padł na kolana przed wielkim ołtarzem. Zaczynając swoją modlitwę od słów: „Wielka Boga-Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico…”, ogłosił Matkę Bożą szczególną Patronką Królestwa Polskiego.

W tym roku uroczystość NMP Królowej Polski, głównej Patronki Polski, Patronki naszej parafii, została przeniesiona na 2 maja. Natomiast 3 Maja, w niedzielę, suma odpustowa została odprawiona podczas Mszy święta o godzinie 12.00. Celebrował ją ks. dr Waldemar Janiga – profesor Seminarium Duchownego z Przemyśla.

odpust1


Zapraszamy do obejrzenia ZDJĘĆ z Odpustu
(fot. Cz. Urban)

 

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone