16 listopada 2016
1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI – USTRZYKI DOLNE 16.11.2016

W środę, 16 listopada 2016 r., w Ustrzykach Dolnych odbyła się przedostatnia z cyklu 15 konferencji naukowych poświęconych 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Konferencja pt. „W jednym kraju, w jednym Kościele. Unickie Kościoły orientalne” była poświęcona wzajemnemu współistnieniu chrześcijan na przestrzeni wieków.

Pierwsza część miała miejsce w Domu Kultury w Ustrzykach Dolnych i rozpoczęła się programem słowno-muzycznym „Wszystko płynie z mocy Chrystusa” w wykonaniu Michała Wójciaka i uczniów ustrzyckich szkół. Wśród uczestników konferencji był abp Adam Szal, który w krótkim słowie pozdrowił uczestników konferencji i podziękował organizatorom za ogrom pracy wniesiony w Podkarpackie obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Życzył zebranym, aby cieszyli się piękną tradycją chrześcijańską, którą odkrywamy na naszej Polskiej ziemi.

Następnie rozpoczęła się część naukowa. Dr hab. profesor KUL Andrzej Gil zaprezentował wykład „Kościół unicki w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej wobec tradycji i tendencji modernizacyjnych”. Dr hab. profesor UR Beata Lorens mówiła o bazylianach w Kościele unickim w Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przybliżył temat Ormian katolików w Polsce od XVII do XX wieku. Ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec wygłosił wykład „Neounia na Kresach II Rzeczypospolitej”.

Druga część spotkania miała miejsce w kościele pw. NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych. Duchowym akcentem była Msza Święta w obrządku ormiańskokatolickim, której przewodniczył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Dopełnieniem konferencji „W jednym kraju, w jednym Kościele. Unickie Kościoły orientalne” było Oratorium „Sanctus” Włodzimierza Korcza w wykonaniu m.in.: Olgi Bończyk, Alicji Majewskiej, Doroty Osińskiej, Jacka Wójcickiego, Zbigniewa Wodeckiego i Grzegorza Wilka oraz Strzyżowskiego Chóru Kameralnego.

Źródło: ks. Andrzej Bienia/Radio FARA

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone