H I S T O R I A

rozbudowa

Kościół parafialny w Ustrzykach Dolnych został zbudowany w stylu neogotyckim. Świątynię wznoszono w latach 1908-1909 według projektu Jana Tarczałowicza. Trzeciego maja 1912 roku Ks. Bp. Józef Sebastian Pelczar, dokonał poświęcenia kościoła. Świątynia otrzymała tytuł Matki Bożej Królowej Polski.

Kościół bez zasadniczych zniszczeń przetrwał trudny okres I i II wojny światowej. Jedynie po wkroczeniu do Ustrzyk wojsk sowieckich wnętrze ucierpiało wskutek zamiany świątyni na magazyn zbożowy. W tym czasie uległ zniszczeniu również obraz Matki Bożej Szkaplerznej pozostający w głównym ołtarzu, czczony jako obraz Królowej Polski. Częściowemu zniszczeniu uległy również boczne ołtarze oraz sprzęty wyposażenia kościelnego i liturgicznego. W 1951 roku, gdy nastąpiła korekta granic, Ustrzyki Dolne powróciły w granice Polski. Wówczas do Ustrzyk przybyła ludność wysiedlona z Bełza, Krystynopola, Sokala, Uhnowa, Waręża i okolic.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W 1952 roku przywrócono kościół do jego zasadniczej funkcji i utworzono samodzielną placówkę duszpasterską jako Parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych. W dniu 26 czerwca 1967 roku ksiądz arcybiskup biskup Ignacy Tokarczuk dokonał jej konsekracji.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl