SIOSTRY  ZAKONNE

 

Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej

Siostry Serafitki

Zgromadzenie powstało w Zakroczymiu w 1881 r. z inicjatywy bł. O. Honorata Koźmińskiego i bł. Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk w celu odrodzenia religijnego i moralnego narodu. Hasłem Zgromadzenia Sióstr Serafitek jest: „Wszystko dla Jezusa przez bolejące Serce Maryi”.

kozminski                                           szewcz

Duchowość Zgromadzenia oparta jest na ideałach Św. Franciszka z Asyżu, a główną Patronką jest Matka Boża Bolesna. Charyzmatem Wspólnoty zakonnej jest umiłowanie Chrystusa i naśladowanie Go przez życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Siostry, wpatrzone w Maryję stojącą pod krzyżem, pełnią apostolstwo przez modlitwę, ofiarę i służbę drugiemu człowiekowi. Służą Jezusowi oczekującemu pomocy w bliźnich: chorych, opuszczonych, niepełnosprawnych, ubogich, cierpiących fizycznie i duchowo. Za przykładem św. Franciszka z Asyżu pragną stawać się radosnymi siostrami ludzi i stworzeń, by świadczyć wszystkim o nieskończonej Miłości Boga.

cho

Posługa wśród chorych i ubogich to szczególny dar Boga dla Zgromadzenia. Siostry podejmują pracę wśród dzieci specjalnej troski. Włączają się w dzieło głoszenia Ewangelii poprzez pracę katechetyczną oraz wychowawczą w przedszkolach i świetlicach. Włączają się również w pracę parafialną jako zakrystianki, organistki i pielęgniarki środowiskowe. Prowadzą stołówki i kuchnie dla ubogich oraz w domach rekolekcyjnych.

cgo

Zgromadzenie posiada placówki w Polsce, we Włoszech, Francji, Szwecji, Teksasie, na Ukrainie, Białorusi i Boliwii. Siostry pracują również na Czarnym Ladzie w Gabonie (Afryka). Mieszkają w biednej dzielnicy Melon, na peryferiach stolicy Gabonu, gdzie starają się służyć tamtejszej ludności, szczególnie chorym, biednym i najbardziej potrzebującym. Obecnie Zgromadzenie liczy ponad 600 Sióstr i jest podzielone na trzy Prowincje: Oświęcimską, Poznańską i Rzeszowską.

szk


Na terenie parafii Matki Bożej Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych, Siostry Serafitki pracują od 24 września 1970 r., zamieszkując najpierw przy ul. 29 Listopada, obecnie Mickiewicza 1. 

Ustrzycka Wspólnota liczy 5 sióstr. Dwie Siostry s. Lucjana i s. Damiana pełnią posługę katechetyczną w Szkole Podstawowej nr 1, s. Iwona pracuje jako zakrystianka w kościele parafialnym, s. Alma zajmuje się kuchnią a s. Sylwia – ogrodem.

Siostry opiekują się również kaplicą szpitalną i odwiedzają chorych i samotnych w ich domach. W parafii prowadzą Dziewczęca Służbę Maryjną i Oazę młodzieżową. Siostry oprócz pracy i posługi apostolskiej służą przede wszystkim swoją modlitwą. W swojej domowej kaplicy każdego dnia modlą się i polecają Bogu całą parafię i jej pasterzy, rodziny i dzieci, nauczycieli i młodzież, chorych i samotnych oraz tych, których każdego dnia spotykają na swoich drogach.

Boże, który jesteś najwyższym Dobrem,
Ty wzbudziłeś w Św. Franciszku z Asyżu,
pragnienie doskonałego życia według Ewangelii.
Daj światło i moc młodym dziewczętom szukającym Słowa prawdy dla swego życia.
Przełam swoim Duchem ich obawy, że Twoje wymagania są zbyt trudne.
Daj tym, które powołujesz odwagę odpowiedzenia z entuzjazmem i miłością;
„Oto ja, poślij mnie”. Amen

kontakt: serafitki@parafianmpustrzyki.pl

Więcej informacji na: www.serafitki.pl

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone