11 listopada 2019
OJCZYZNA TO WIELKA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Ustrzycka społeczność świętowała w dniu dzisiejszym Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości obchodów rozpoczęły się w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych od Eucharystii w intencji Ojczyzny. Uczestniczyły w niej władze powiatu bieszczadzkiego, samorządu miejskiego, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji, szkół, zakładów pracy i wierni nie tylko z ustrzyckich parafii.

Msza św. była sprawowana przez ustrzyckich kapłanów: ks. dziekana Romana Szczupaka, proboszcza parafii p.w. Świętego Józefa Robotnika, ks. prał. Józefa Bieńka, proboszcza parafii NMP Królowej Polski, ks. Leopolda Powierżę, proboszcza Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej i ks. Jacka Brama, wikariusza parafii NMP Królowej Polski. Przewodniczył jej ks. prał. Józef Stanowski  z parafii p.w. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. W swojej homilii podkreślił rolę każdego z nas w budowaniu wspólnego domu jakim jest Ojczyzna, dla której ciężko jest umierać, ale może jeszcze bardziej trudniej jest żyć. Bo Ojczyzna to wielka odpowiedzialność i „wielki zbiorowy obowiązek”. Ks. Józef Stanowski wskazał na zagrożenia, jakie niesie ze sobą współczesny świat, zagrożenia, które – wydawałoby się – że do Polski nigdy nie przyjdą. Wśród nich wskazał m.in. na wszechobecny relatywizm, promowanie przeciwnych do chrześcijańskich wartości, w tym ideologię gender i LGBT. Te ostatnie promują się szczególnie poprzez tzw. marsze równości czy tęczowe piątki.

Bezpośrednio po Mszy św. miała miejsce akademia w Ustrzyckim Domu Kultury, na którą złożyła się inscenizacja patriotyczna w wykonaniu uczniów z Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych oraz występ dzieci i młodzieży z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Po akademii, jak już tradycją się to stało, złożono wiązanki kwiatów pod ustrzyckimi tablicami i pomnikami pamięci. Pochód prowadziła ustrzycka orkiestra dęta.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych
ul. 29 Listopada 24, 38-700 Ustrzyki Dolne, e-mail: info parafianmpustrzyki.pl

www.parafianmpustrzyki.pl © 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone